Aký Defender je pre mňa

Otázka výberu je trochu zložitejšia. Ale je celá postavená na Vašich potrebách, takže poďme na to.
V podstate v skupine nadšencov okolo Defenderov nájdete zástancov každej jednej verzie ako aj motorizácie. Čo je však najdôležitejšie vo Vašom prípade je násť odpoveď na otázku, čo bude pre Vás to pravé.

Defender Puma
Defender 110 Puma, ročník 2011

Takže, čo bude pre Vás najlepšie?

V prvom rade si musíte stanoviť, ktorá verzia je pre Vás prioritou. Keďže sú bežné verzie 3 dverové, 5 dverové a pick-up je najlepšie definovať účel vozidla (značenie 90, 110 a 130). Prvou otázkou by teda mal byť počet bežne prepravovaných osôb a typ prípadného nákladu, materiálu, druh zvieraťa  :)

Defender 90

Najkratšia verzia, ktorá je najvhodnejšia do terénu respektíve na úzke lesné svažnice, kde sa s ňou dokážete aj najjednoduchšie otočiť v prípade potreby. Nevýhodou sú 3 dvere a menej miesta vzadu respektíve menší “batožinový” priestor. V prípade konfigurácie 2 miesta + nákladný priestor vzadu je situácia odlišná.
Staršie verzie (Tdi a neskôr Td5 do roku 2006) sa robili aj 6-7 miestne, ale vzadu sa sedelo bokom a neskoršie Pumy boli kvôli legislatíve iba 4 miestne. V týchto prípadoch bol batožinový priestor minimálny respektíve takmer žiadny.
Predpokladaný účel: preprava menej osôb, aj do ťažkého terénu, stavba terénnych špeciálov, pomerne obratná imidžovka do mesta.

Defender 110

Defender 110

Zlatá stredná cesta, 5 dverová konfigurácia s pomerne veľkým batožinovým priestorom. Je vhodný aj na ťahanie nákladu, pretože vďaka dlhšiemu rázvoru je stabilnejší v prípade ťažšieho prívesu.

Staršie verzie (Tdi a neskôr Td5 do roku 2006) sa robili aj 9 miestne, ale vzadu sa sedelo bokom a neskoršie Pumy boli kvôli legislatíve najviac iba 7 miestne. V týchto prípadoch viacmiestnych verzií bol takisto batožinový priestor pomerne obmedzený. V každom prípade ale boli sedadlá sklopné a bolo ich možné zložiť v prípade nevyužívania. V tejto podvozkovej verzii bol robený aj takzvaný Crew Cab, čo je jednoducho povedané 5 miestny pickup s kratšou korbou ako u verzie 130, viď nižšie.
Predpokladaný účel: preprava viacerých osôb a batožiny, bežné používanie, aj do ťažšieho terénu, expedičné účely.

Defender 130

20180921_111539
V podstate najdlhšia bežne dostupná verzia s rázvorom náprav 127 palcov. Najčastejšie dodávaný ako 4 dverová karoséria s “high capacity” nákladnou nádstavbou vzadu. Využívaný hlavne ako pracovné vozidlo, pretože nosnosť bola zvýšená na takmer 1,5 tony. Konfigurácia sedadiel bola 5-6 miest + nákladný priestor vzadu. V teréne sa nestratí, ale kvôli svojej dĺžke je pomerne neobratný, čo sa prejavuje hlavne pri otáčaní na stiesnených miestach.
Veľmi obľúbené ako pracovné vozidlo respektíve u poľovníkov.
V prípade nákupu je pomerne zložité nájsť zachovalý kus, kvôli ťažkému pracovnému nasadeniu. Celková hmotnosť 3500kg, z toho takmer 1400kg užitočná nosnosť.
Predpokladaný účel: preprava viacerých osôb a vybavenia alebo materiálu, aj do ťažšieho terénu, stavba špeciálov na expedičné a ďalšie účely.

 

Defender 110 Crew Cab

Takzvaný krátky pickup s 5 miestnou karosériou (6 miestnou v prípade 3 miest vpredu). Prepravná kapacita menšia ako u verzie 130, celková hmotnosť cca 3100kg. Robili sa aj verzie s 1 radovou kabínou a korbou HC (High Capacity) totožnou ako u verzie 130 popísanej vyššie.

Predpokladaný účel: preprava viacerých osôb a batožiny, psa na korbe, bežné používanie, aj do ťažšieho terénu.

Toto boli najčastejšie, najpraktickejšie a najdostupnejšie verzie Defenderov. Vzhľadom na rozsah článku sa tu nebudem zaoberať špeciálnymi verziami a modifikáciami.

Výber motora…

V tomto kroku by ste teda mali mať jasno, ktorá verzia karosérie je pre Vás ako stvorená. Takže prichádzame k ďalšej otázke. Keďže sa klasický Defender už nevyrába, je jasné že budete nakupovať už jazdené vozidlo.
Máte vybranú verziu karosérie, a predpokladám, že budete hľadať vozidlo v slušnom stave, tak je potrebné si vybrať vhodnú motorizáciu.
Benzínových Defenderov je na trhu minimum, tak sa nimi nebudem zaoberať a zamyslíme sa nad dostupnými naftovými verziami.

motor 300Tdi
veľmi spoľahlivá jednotka dostupná s obmenami od roku 1990 do roku 1997.
Klasický 4 válec diesel s 5 krát uloženým kľukovým hriadeľom prepĺňaný turbodúchadlom a klasickým naftovým vstrekovacím čerpadlom. V očiach zástancov veľmi jednoduchá a spoľahlivá jednotka. Kultúra chodu horšia, ale je nenáročný na servis.
Vhodný účel: cestovanie do krajín s veľmi nekvalitným palivom, expedície, využitie v teréne kde nie je požadovaný vyšší komfort cestovania, zameranie na zníženie servisných nákladov. Cestovná rýchlosť na spevnenej komunikácií do 100km/h (vyšší hluk, vysoké otáčky motora).

motor Td5
jednotka z dielne Land Rover, nie BMW ako sa často ľudia domnievajú. Konštrukčne veľmi zaujímavý kus techniky, jedná sa o radový 5 válec s najlepšou kultúrou chodu ak nepozeráme na benzínové motory V8. Pomerne spoľahlivá jednotka dostupná s drobnými obmenami od roku 1997 do roku 2006.
Diesel riešený ako pumpa-díza prepĺňaný turbodúchadlom. Z môjho pohľadu najlepší naftový motor aký Land Rover vyrobil.
Vhodný účel: univerzálne účely, expedície, umožňuje vyšší komfort cestovania vďaka kultúre chodu 5 valca. Cestovná rýchlosť na spevnenej komunikácií do 110-120km/h (vyšší hluk, zbytočne vysoké otáčky motora).

motor Puma Td2,4
jednotka pôvodom od Fordu, dostupná od roku 2007 do roku 2011. Základom je spoľahlivá jednotka používaná vo Forde Transit. Následne prepracovaná pre Land Rover podľa požiadaviek (vylepšené mazanie pri náklonoch, zmenená charakteristika atď). Najväčšou výhodou není samotný motor, ako fakt že sa kombinoval so 6 rýchlostnou prevodovkou. Výhodou je výrazné zníženie otáčok na 6-tom stupni behu čo umožňuje menšie opotrebenie motora pri vyšších rýchlostiach, výrazné zníženie hluku v kabíne a zároveň aj lepšiu spotrebu paliva. Prevodovka mala zároveň prvý aj druhý stupeň silnejší ako predchádzajúce 5 rýchlostné prevodovky čo je výhodou pri pomalej manipulácií a rozbiehaní s prívesom alebo v ťažšom teréne (zmenený prevod bol aj v prídavnej prevodovke a výsledok je popísaný vyššie).
Vhodný účel: univerzálne takmer aj každodenné účely, dlhšie cesty, umožňuje vyšší komfort cestovania vďaka lepšiemu odhlučneniu a 6 rýchlostnej prevodovke. Cestovná rýchlosť na spevnenej komunikácií do 130-140km/h (obmedzovač).

motor Puma Td2,2
jednotka pôvodom od Fordu, platí tu všetko ako pri 2,4 litrovej verzii, ale tento motor má už filter pevných častic (plní vyššiu emisnú normu, Euro V). Dostupný od roku 2012 do ukončenia výroby v roku 2016.

Vhodný účel: univerzálne takmer aj každodenné účely, dlhšie cesty, umožňuje vyšší komfort cestovania vďaka lepšiemu odhlučneniu a 6 rýchlostnej prevodovke. Cestovná rýchlosť na spevnenej komunikácií do 130-140km/h (obmedzovač).

V tomto bode by Vám malo byť jasné, ktorá verzia je pre Vás ako stvorená.
Ak by som to mal zhrnúť nejak zjednodušene, tak nejak takto:
– idete na expedíciu do Mongolska? Hľadajte 300Tdi v karosérií 110 alebo 130 podľa počtu osôb a množstva nákladu.
– chcete auto na víkendy, ktoré bude na cesty, ale aj do lesa? Hľadajte Td5 vo verzii 90, 110, alebo 130, podľa toho čo má pre Vás zmysel.
– chcete univerzál na každodenné použitie, prípadne aj do hôr v zime? Hľadajte Pumu. Jednak s ňou dokážete jazdiť aj po diaľnici, ale hlavne v zimných podmienkach dokáže vyhriať kabínu a odrosiť okná…
– chcete niečo také aj na dovolenky? Musíte si tým byť naozaj istý. V tom prípade asi Puma s klimatizáciou na rýchle a dlhé trasy prípadne verzia Td5 s klimatizáciou na pomalšie trasy.

Defender nie je o tom, ktorý je najlepší. Defender si musíte vybrať sami. Musí Vám padnúť do ruky, nie iba do oka. A musí hlavne plniť účel na ktorý ho chcete. Sú to autá, ktoré musíte mať radi, inak to auto nie je pre Vás, pretože konštrukčne vychádza z niečoho veľmi starého a preto nie je objektívne porovnávať komfort, spotrebu a podobné veci s dnešnou SUV produkciou. Ale v každom prípade je to kus techniky, vyvíjanej poctivým inžinieringom zameraným na schopnosti, jednoduchosť opráv, trvácnosť a funkčnosť. Myslím, že nový model Defenderu nebude porovnateľný s týmto už klasickým modelom a bude sa jednať o úplne odlišné vozidlo. Prajem šťastný výber.

07

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/d/e/u132075/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *