Všetky príspevky admin

Aký Defender je pre mňa

Otázka výberu je trochu zložitejšia. Ale je celá postavená na Vašich potrebách, takže poďme na to.
V podstate v skupine nadšencov okolo Defenderov nájdete zástancov každej jednej verzie ako aj motorizácie. Čo je však najdôležitejšie vo Vašom prípade je násť odpoveď na otázku, čo bude pre Vás to pravé.

Defender Puma
Defender 110 Puma, ročník 2011

Takže, čo bude pre Vás najlepšie?

V prvom rade si musíte stanoviť, ktorá verzia je pre Vás prioritou. Keďže sú bežné verzie 3 dverové, 5 dverové a pick-up je najlepšie definovať účel vozidla (značenie 90, 110 a 130). Prvou otázkou by teda mal byť počet bežne prepravovaných osôb a typ prípadného nákladu, materiálu, druh zvieraťa  :)

Defender 90

Najkratšia verzia, ktorá je najvhodnejšia do terénu respektíve na úzke lesné svažnice, kde sa s ňou dokážete aj najjednoduchšie otočiť v prípade potreby. Nevýhodou sú 3 dvere a menej miesta vzadu respektíve menší “batožinový” priestor. V prípade konfigurácie 2 miesta + nákladný priestor vzadu je situácia odlišná.
Staršie verzie (Tdi a neskôr Td5 do roku 2006) sa robili aj 6-7 miestne, ale vzadu sa sedelo bokom a neskoršie Pumy boli kvôli legislatíve iba 4 miestne. V týchto prípadoch bol batožinový priestor minimálny respektíve takmer žiadny.
Predpokladaný účel: preprava menej osôb, aj do ťažkého terénu, stavba terénnych špeciálov, pomerne obratná imidžovka do mesta.

Defender 110

Defender 110

Zlatá stredná cesta, 5 dverová konfigurácia s pomerne veľkým batožinovým priestorom. Je vhodný aj na ťahanie nákladu, pretože vďaka dlhšiemu rázvoru je stabilnejší v prípade ťažšieho prívesu.

Staršie verzie (Tdi a neskôr Td5 do roku 2006) sa robili aj 9 miestne, ale vzadu sa sedelo bokom a neskoršie Pumy boli kvôli legislatíve najviac iba 7 miestne. V týchto prípadoch viacmiestnych verzií bol takisto batožinový priestor pomerne obmedzený. V každom prípade ale boli sedadlá sklopné a bolo ich možné zložiť v prípade nevyužívania. V tejto podvozkovej verzii bol robený aj takzvaný Crew Cab, čo je jednoducho povedané 5 miestny pickup s kratšou korbou ako u verzie 130, viď nižšie.
Predpokladaný účel: preprava viacerých osôb a batožiny, bežné používanie, aj do ťažšieho terénu, expedičné účely.

Defender 130

20180921_111539
V podstate najdlhšia bežne dostupná verzia s rázvorom náprav 127 palcov. Najčastejšie dodávaný ako 4 dverová karoséria s “high capacity” nákladnou nádstavbou vzadu. Využívaný hlavne ako pracovné vozidlo, pretože nosnosť bola zvýšená na takmer 1,5 tony. Konfigurácia sedadiel bola 5-6 miest + nákladný priestor vzadu. V teréne sa nestratí, ale kvôli svojej dĺžke je pomerne neobratný, čo sa prejavuje hlavne pri otáčaní na stiesnených miestach.
Veľmi obľúbené ako pracovné vozidlo respektíve u poľovníkov.
V prípade nákupu je pomerne zložité nájsť zachovalý kus, kvôli ťažkému pracovnému nasadeniu. Celková hmotnosť 3500kg, z toho takmer 1400kg užitočná nosnosť.
Predpokladaný účel: preprava viacerých osôb a vybavenia alebo materiálu, aj do ťažšieho terénu, stavba špeciálov na expedičné a ďalšie účely.

 

Defender 110 Crew Cab

Takzvaný krátky pickup s 5 miestnou karosériou (6 miestnou v prípade 3 miest vpredu). Prepravná kapacita menšia ako u verzie 130, celková hmotnosť cca 3100kg. Robili sa aj verzie s 1 radovou kabínou a korbou HC (High Capacity) totožnou ako u verzie 130 popísanej vyššie.

Predpokladaný účel: preprava viacerých osôb a batožiny, psa na korbe, bežné používanie, aj do ťažšieho terénu.

Toto boli najčastejšie, najpraktickejšie a najdostupnejšie verzie Defenderov. Vzhľadom na rozsah článku sa tu nebudem zaoberať špeciálnymi verziami a modifikáciami.

Výber motora…

V tomto kroku by ste teda mali mať jasno, ktorá verzia karosérie je pre Vás ako stvorená. Takže prichádzame k ďalšej otázke. Keďže sa klasický Defender už nevyrába, je jasné že budete nakupovať už jazdené vozidlo.
Máte vybranú verziu karosérie, a predpokladám, že budete hľadať vozidlo v slušnom stave, tak je potrebné si vybrať vhodnú motorizáciu.
Benzínových Defenderov je na trhu minimum, tak sa nimi nebudem zaoberať a zamyslíme sa nad dostupnými naftovými verziami.

motor 300Tdi
veľmi spoľahlivá jednotka dostupná s obmenami od roku 1990 do roku 1997.
Klasický 4 válec diesel s 5 krát uloženým kľukovým hriadeľom prepĺňaný turbodúchadlom a klasickým naftovým vstrekovacím čerpadlom. V očiach zástancov veľmi jednoduchá a spoľahlivá jednotka. Kultúra chodu horšia, ale je nenáročný na servis.
Vhodný účel: cestovanie do krajín s veľmi nekvalitným palivom, expedície, využitie v teréne kde nie je požadovaný vyšší komfort cestovania, zameranie na zníženie servisných nákladov. Cestovná rýchlosť na spevnenej komunikácií do 100km/h (vyšší hluk, vysoké otáčky motora).

motor Td5
jednotka z dielne Land Rover, nie BMW ako sa často ľudia domnievajú. Konštrukčne veľmi zaujímavý kus techniky, jedná sa o radový 5 válec s najlepšou kultúrou chodu ak nepozeráme na benzínové motory V8. Pomerne spoľahlivá jednotka dostupná s drobnými obmenami od roku 1997 do roku 2006.
Diesel riešený ako pumpa-díza prepĺňaný turbodúchadlom. Z môjho pohľadu najlepší naftový motor aký Land Rover vyrobil.
Vhodný účel: univerzálne účely, expedície, umožňuje vyšší komfort cestovania vďaka kultúre chodu 5 valca. Cestovná rýchlosť na spevnenej komunikácií do 110-120km/h (vyšší hluk, zbytočne vysoké otáčky motora).

motor Puma Td2,4
jednotka pôvodom od Fordu, dostupná od roku 2007 do roku 2011. Základom je spoľahlivá jednotka používaná vo Forde Transit. Následne prepracovaná pre Land Rover podľa požiadaviek (vylepšené mazanie pri náklonoch, zmenená charakteristika atď). Najväčšou výhodou není samotný motor, ako fakt že sa kombinoval so 6 rýchlostnou prevodovkou. Výhodou je výrazné zníženie otáčok na 6-tom stupni behu čo umožňuje menšie opotrebenie motora pri vyšších rýchlostiach, výrazné zníženie hluku v kabíne a zároveň aj lepšiu spotrebu paliva. Prevodovka mala zároveň prvý aj druhý stupeň silnejší ako predchádzajúce 5 rýchlostné prevodovky čo je výhodou pri pomalej manipulácií a rozbiehaní s prívesom alebo v ťažšom teréne (zmenený prevod bol aj v prídavnej prevodovke a výsledok je popísaný vyššie).
Vhodný účel: univerzálne takmer aj každodenné účely, dlhšie cesty, umožňuje vyšší komfort cestovania vďaka lepšiemu odhlučneniu a 6 rýchlostnej prevodovke. Cestovná rýchlosť na spevnenej komunikácií do 130-140km/h (obmedzovač).

motor Puma Td2,2
jednotka pôvodom od Fordu, platí tu všetko ako pri 2,4 litrovej verzii, ale tento motor má už filter pevných častic (plní vyššiu emisnú normu, Euro V). Dostupný od roku 2012 do ukončenia výroby v roku 2016.

Vhodný účel: univerzálne takmer aj každodenné účely, dlhšie cesty, umožňuje vyšší komfort cestovania vďaka lepšiemu odhlučneniu a 6 rýchlostnej prevodovke. Cestovná rýchlosť na spevnenej komunikácií do 130-140km/h (obmedzovač).

V tomto bode by Vám malo byť jasné, ktorá verzia je pre Vás ako stvorená.
Ak by som to mal zhrnúť nejak zjednodušene, tak nejak takto:
– idete na expedíciu do Mongolska? Hľadajte 300Tdi v karosérií 110 alebo 130 podľa počtu osôb a množstva nákladu.
– chcete auto na víkendy, ktoré bude na cesty, ale aj do lesa? Hľadajte Td5 vo verzii 90, 110, alebo 130, podľa toho čo má pre Vás zmysel.
– chcete univerzál na každodenné použitie, prípadne aj do hôr v zime? Hľadajte Pumu. Jednak s ňou dokážete jazdiť aj po diaľnici, ale hlavne v zimných podmienkach dokáže vyhriať kabínu a odrosiť okná…
– chcete niečo také aj na dovolenky? Musíte si tým byť naozaj istý. V tom prípade asi Puma s klimatizáciou na rýchle a dlhé trasy prípadne verzia Td5 s klimatizáciou na pomalšie trasy.

Defender nie je o tom, ktorý je najlepší. Defender si musíte vybrať sami. Musí Vám padnúť do ruky, nie iba do oka. A musí hlavne plniť účel na ktorý ho chcete. Sú to autá, ktoré musíte mať radi, inak to auto nie je pre Vás, pretože konštrukčne vychádza z niečoho veľmi starého a preto nie je objektívne porovnávať komfort, spotrebu a podobné veci s dnešnou SUV produkciou. Ale v každom prípade je to kus techniky, vyvíjanej poctivým inžinieringom zameraným na schopnosti, jednoduchosť opráv, trvácnosť a funkčnosť. Myslím, že nový model Defenderu nebude porovnateľný s týmto už klasickým modelom a bude sa jednať o úplne odlišné vozidlo. Prajem šťastný výber.

07

 

Nákup náhradných dielov

Nakupovať náhradné diely na Land Rover Defender môžete viacerými spôsobmi:

  • nové vo Vašom obľúbenom servise (bežný spotrebák, brzdy, dosky, spojka…)
  • nové v internetových obchodoch na Slovensku a v Čechách
  • nové v internetových obchodoch v zahraničí
  • použité na ebay alebo inzertných portáloch

Vzhľadom na to, že existuje celý rad dodávateľov dielov na Defender, je možné kúpiť takmer všetko neoriginálne. Samozrejme, originálny diel je vo vyššej kvalite, ale býva aj oveľa drahší.  Výrobcovia ako BEARMACH alebo BRITPART majú množstvo dielov vo výrazne dobrej cene. Samozrejme, aj tu je možné natrafiť na nekvalitu. V prípade nákupu z Británie je vhodné nakupovať naraz viac dielov, kvôli cene poštovného.

Nákup používaných dielov je zložitejší, pretože všetko závisí od serióznosti predávajúceho. Z toho dôvodu osobne preferujem radšej EBAY, kde máte priamy dosah na hodnotenie predávajúceho, preto sa predávajúci snaží poskytnúť relevantné informácie. Na EBAY sa občas dá vychytať vzácne kúsky, prípadne niečo zo vzácnych edícií p.

Land Rover VIN číslo – čo sa z neho dozvieme?

Definovanie formátu VIN čísla
Typické VIN číslo Land Rover obsahuje 17 alfanumerických znakov v súlade so súvisiacimi normami (každé VIN číslo má 17 znakov).

Môže vyzerať napríklad takto:

SALLDHMD8FA511464

Prvé tri znaky sú svetovou identifikáciou výrobcu (World Manufacturer Identifier) čo pre Land Rover znamená SAL a súvisí to s identifikovaním regiónu (S), krajinou (A) a výrobcom (L). V tomto prípade to teda je Európa, Veľká Británia a Land Rover. Znaky na pozícií 4 až 9 sú popisnými znakmi vozidla a popisujú typ vozidla, informácie o platforme, model a typ karosérie.

Znaky 10 až 17 sú identifikáciou konkrétneho vozidla, to znamená že každé jedno vozidlo má jedinečnú kombináciu týchto znakov.  Land Rover používa 10-tý znak na identifikáciu modelového roku vozidla a 11-ty znak ako identifikáciu fabriky pričom posledných 6 čísiel tvorí jedinečný sériový kód vozidla.

Detailnejšie informácie z jednotlivých častí VIN

Geografický región (1-vý znak)
S – Európa
Krajina (2-hý znak)
A – Veľká Británia
Výrobca (3-tí znak)
L – Land Rover


Typ (4-tý a 5-ty znak)
LB Series III
LD Ninety, One Ten, 127, Defender
LH Range Rover
LJ Discovery
LM Range Rover L322
LN Freelander
LP Range Rover (38A)
LT Discovery Series II


Rázvor náprav vozidla (6-tý znak)
A – Series III 88″, Defender 90″ extra heavy duty,  Range Rover Classic 100″, Range Rover (38A) 108″, Freelander
B – Series III 88″ Lightweight, Defender 110″ extra heavy duty, Range Rover Classic LSE 108″, Freelander Commercial
C – Series III 109″, Defender 130″ extra heavy duty
D – Series III 109″
G – 100″ (Discovery)
H – 110″ (L/R)
K – 130″ (L/R)
M – Special Build
R – 110″ (24 volt)
S – 90″ (24 volt)
V – 90″ (L/R)


 

Typ karosérie (7-mi znak)
A – Basic, Soft Top, Pickup, Hardtop Van Commercial, Freelander 3 Door Commercial, Discovery 3 or 5 Door
B –  Series III 88″ Station Wagon, Defender 3door Station Wagon, Range Rover Classic 2 door, Discovery 3 door, Freelander 5 Door
F – Defender 4 door Crew cab non Hi-capacity
H – High Capacity Pick Up with/without crew cab
M – Defender 5door Station Wagon, Range Rover Classic 5 door, Range Rover (38A) 5 door, Discovery 5 door
R – Range Rover Moneverdi


 

Typ motora (8-my znak)
A – 1.8L, inline 4 cylinder, ‘K’ Series, High Compression Unleaded
B – 2.5L, inline 4 cylinder, turbo-diesel, 19J / 2.0L, inline 4 cylinder, ‘L’ Series, turbo-diesel
C – 2.5L, inline 4 cylinder, diesel, 12J / 1.8L, inline 4 cylinder, ‘K’ Series, Low Compression Unleaded
D – 2.5L, inline 4 cylinder, petrol / 17H 1.8L, inline 4 cylinder, ‘K’ Series, Low Compression Leaded
E – 3.5L, V8 carb, petrol, High Compression / 2.4L, inline 4 cylinder, VM Diesel / 2.0L, inline 4 cylinder, BMW M47 (Td4), diesel
F – 2.5L, inline 4 cylinder, turbo-diesel (200Tdi/300Tdi) non EGR/cat, 11L or 16L 1.8L, inline 4 cylinder, ‘K’ Series, High Compression Leaded
G – 2.25L, inline 4 cylinder, diesel / 2.5L, V6, ‘KV6’ Series, Unleaded
H – 2.25L, inline 4 cylinder, petrol / 2.5L, V6, ‘KV6’ Series, Leaded
J – 4.6L, V8 Efi, petrol / 2.5L, V6, ‘KV6’ Series, Ethanol
L – 3.5L, V8 Efi, petrol
M – 3.9 & 4.0L, V8 Efi, petrol
N – 2.5L, inline 4 cylinder, VM Diesel
P – 2.6L, inline 6 cylinder, IOE petrol
V – 3.5L, V8 carb, petrol, Low Compression
W – 2.5L, inline 6 cylinder, BMW Diesel
Y – 2.0L, inline 4 cylinder Mpi, petrol
1 – 4.0L, V8Efi, Low Compression with Cat
2 – 4.0L, V8Efi, High Compression with Cat
3 – 4.0L, V8Efi, Low Compression without Cat
6 – 2.5L, inline 4 cylinder, turbo-diesel (200Tdi/300Tdi) EGR/cat
8 – 2.5L, inline 5 cylinder, turbo-diesel (Td5) EGR
9 – 2.5L, inline 5 cylinder, turbo-diesel (Td5) EGR without Cat (Disco II) / 2.8L, inline 6 cylinder, M52 BMW petrol


Typ prevodovky (9-tý znak)
1 – Series III 4 speed / Right Hand Drive / LT95 4 speed / Right Hand Drive / JATCO 5 speed Auto / Right Hand Drive
2 – Series III 4 speed / Left Hand Drive / LT95 4 speed / Left Hand Drive / JATCO 5 speed Auto / Left Hand Drive
3 – Chrysler 747 3 speed Auto / Right Hand Drive / ZF 4 speed Auto / Right Hand Drive
4 – Chrysler 747 3 speed Auto / Left Hand Drive / ZF 4 speed Auto / Left Hand Drive
5 – RHD 4 speed gearbox + overdrive
6 – LHD 4 speed gearbox + overdrive / 7 – LT77 5 Speed Manual / Right Hand Drive / LT77S 5 Speed Manual / Right Hand Drive / LT85 5 Speed Manual / Right Hand Drive / R380 5 Speed Manual / Right Hand Drive / PG1 5 speed5 Speed Manual / Right Hand Drive
8 – LT77 5 Speed Manual / Left Hand Drive / LT77S 5 Speed Manual / Left Hand Drive / LT85 5 Speed Manual / Left Hand Drive / R380 5 Speed Manual / Left Hand Drive / PG1 5 speed5 Speed Manual / Left Hand Drive


 

Rok výroby vozidla (10-ty znak)
A – 2010
B – Ser. III CSW or R/R Phase II, or 90/110 face lift to 1987 M/Y 2011
C – R/R 1986 M/Y or 2012
D – R/R 1987 M/Y or 2013
E – 1988 or 2014
F – 1989 or 2015
G – 1990 or 2016
H – 1991 or 2017
J – 1992 or 2018
K – 1993
L – 1994
M – 1995
T – 1996
V – 1997
W – 1998
X – 1999
Y – 2000
1 – 2001
2 – 2002
3 – 2003
4 – 2004
5 – 2005
6 – 2006
7 – 2007
8 – 2008
9 – 2009


 

Identifikácia výrobnej fabriky (11-ty znak)
A – Solihull, Veľká Británia
F – Svet (kit)
V – Juhoafrická republika

 

Kupujeme Defender

Ak už idete pre vysnívaný Defender, predpokladám, že už máte jasno v tom, ktorá motorizácia a aká karoséria je pre Vás najvhodnejšia, preto sa tu nebudeme zaoberať možnosťami jednotlivých verzií, to si môžete pozrieť v tomto príspevku.

Zameriame sa na tri kľúčové oblasti a to je mechanický stav (funkčnosť), stav karosérie a rámu (korózia) a celkový stav.

20181122_194153 20181101_131110

Je nám jasné, že kupujeme ojazdené auto, typu off-road, takže sa určite nájdu nejaké chyby a poškodenia. Zároveň si ale uvedomujeme, že hľadáme niečo v slušnom stave takže sa spravidla nebavíme o najlacnejších kusoch nájdených na internete. Nechcem tu rozoberať stav Defenderov v tej ktorej krajine, pretože samozrejme autá z juhu sú z pohľadu korózie v lepšom stave, ale som presvedčený, že servisná starostlivosť je v Nemecku na inej úrovni ako v Španielsku. Ale to nemusí platiť 100% u každého jedného. Výber pôvodu nechám na Vás.

Mechanický stav

Auto by malo byť kompletne funkčné. To znamená, že naštartuje aj pri teplote pod nulou a motor beží od začiatku na všetky valce. Je potrebné skontrolovať radenie všetkých rýchlostných stupňov prevodovky. Následne vyskúšame prídavnú prevodovku prepnutím na redukovanú rýchlosť a otestujeme funkčnosť, ideálne v ľahšom teréne na nespevnenom povrchu kde budeme vedieť vyskúšať aj funkčnosť uzávierky diferenciálu (uzávierku nikdy neskúšame na spevnenom povrchu). Spojka by mala fungovať normálnym spôsobom, nemala by trhať, klepať a vydávať nejaké nezvyčajné zvuky ani pri vymáčknutí a podržaní.  Pri brzdení by sa auto nemalo ťahať do strany a nemalo by tam byť žiadne citeľné trasenie.

Pri skúšobnej jazde vyskúšame aj vyššiu cestovnú rýchlosť a všímame si správanie auta, prípade trasenie a podobne. Trasenie pri rýchlosti okolo 80km/h, ktoré dovtedy prítomné nebolo môže byť spôsobené znečistenými kolesami (blato, sneh a ľad), alebo ich nesprávnym vyvážením. Počas jazdy by ste nemali počuť hučanie ložísk a diferenciálov, samozrejme je to jazdené vozidlo a konštrukčne úplne tiché nie je, ale ak počujete po celý čas hučanie ložiska, že Vám z toho duní hlava, nie je to normálny stav.  Skontrolujeme si funkčnosť ručnej brzdy.  Preveríme funkčnosť elektrickej výbavy, smeroviek, svetiel a ďalších komponentov. Toto sú veci na ktoré by sme nemali zabudnúť.

Stav karosérie a rámu

Keďže kupujeme Defender na viac rokov, snažíme sa nájsť slušný stav. Karoséria aj rám môžu mať stopy používania, ale určite nekupujeme auto s prehnitým rámom, pretože výmena je jednak náročná, ale hlavne finančne nákladná záležitosť. Doporučujem kupovať auto s pôvodným nástrekom, bez rôznych asfaltových náterov pod ktorými nedokážete vidieť reálny stav rámu. Radšej pôvodný stav s povrchovou koróziou, ako auto s pekným čiernym náterom pod ktorý nevidíte…

Kritické miesta rámu, ktoré musíte skontrolovať:

  • spodné najnižšie časti rámu (kde sa logicky drží voda)
  • zadná časť rámu pred zadným nárazníkom (crossmember)
  • časti medzi rámom a karosériou pred zadným kolesom
  • VIN číslo (pred pravým predným kolesom na ráme)
  • otvory v ráme a všímame si stav hrán týchto otvorov
  • predný nárazník z vnútornej strany, kontrolujeme aj prepážky

Veľa odhalí už stav VIN čísla, keďže naša legislatíva vyžaduje čitateľnosť čísla rámu, viete si takto skontrolovať či s vozidlom nebudú problémy pri prepise. Zároveň stav rámu a čitateľnosť VIN čísla napovie niečo o celkovom stave rámu vozidla. Ak VIN už je výrazne poškodené koróziou a nie je čitateľné, je potrebné poriadne skontrolovať aj ostatné časti rámu. Pozor, vozidlo zo zahraničia bez čitateľného VIN čísla na ráme už u nás nedokážete prihlásiť na pôvodné VIN číslo, jedine na pridelené nové číslo čo Vám jednak znižuje hodnotu vozidla v budúcnosti, ale aj komplikuje celý proces prihlásenia.

Karoséria Land Rover Defender

Ako už iste viete, karoséria je z veľkej časti vyrobená z hliníka. Na niektorých častiach je použitý aj oceľový plech a v miestach stykov dochádza k reakcii výsledkom ktorej je výraznejšia korózia. Toto sa na Pumách riešilo nahradením niektorých hliníkových častí klasickým plechom.

Kritické miesta karosérie, ktoré musíte skontrolovať:

  • Takzvaný bulkhead, časť medzi kapotou a kabínou vozidla spredu ako sú klapky a zvnútra kabíny pomedzi stĺpik a prístrojovú dosku
  • Takzvaný bulkhead, šikmá časť pod nohami vodiča a spolujazdca
  • dvere vozidla, spodná strana a hrany zospodu
  • dvere vozidla zadná strana okolo zámkov a pod úrovňou okien
  • stredové stĺpiky vozidla
  • prahy a ich okolie aj zo spodnej strany
  • uchytenie karosérie k rámu pred zadnými kolesami
  • zadný nárazník (crossmember)
  • u verzie 130 uchytenie korby k rámu vozidla
  • pánty dverí (vôľa, zvesenie)

Dvere by sa mali zatvárať normálne, bez potreby extrémneho búchania – vôľa pántov sa prejavuje práve zle zatvárajúcimi sa dverami, pretože sú už zvesené. Vyskúšate jemným pridvihnutím dverí, nemala by tam byť citeľná vôľa. Oprava je o výmene pántov, ktoré sa dajú kúpiť, ale je ich potrebné pred montážou nalakovať.

20181205_101747 20181205_182250

Celkový stav vozidla

Auto by malo pôsobiť primeraným dojmom. Musí byť adekvátne veku vozidla. Radšej pôvodný udržiavaný stav ako narýchlo natretý rám vozidla. Pri skúšobnej jazde by nemalo byť nič nezvyčajné, aj keď samotná jazda Defenderom je už sama o sebe dosť nezvyčajná a hlavne poloha za volantom…

Motor by po naštartovaní nemal výrazne dymiť, pri mínusových teplotách je po štarte nejaký dym prijateľný, ale po zahriatí by nemal byť prítomný. Pri výraznejšom vyšliapnutí plynu počas akcelerácie môže byť mierny dym viditeľný, ako je to bežné u naftových motorov bez filtra pevných častíc. Toto samozrejme neplatí u Defenderov po roku výroby 2012, ktoré už majú filter pevných častíc. Ak je dym sivý respektíve do modra, môže sa jednať o spaľovanie motorového oleja. Za studena po štarte býva veľa dymu spôsobeného vadnými žhavičmi, toto sa prejavuje veľmi výrazne hlavne u motorov Puma.

Riadenie by nemalo mať postrehnuteľnú vôľu, spravidla vôľa vzniká v kĺboch volantovej tyče. Ventilátor kúrenia by mal byť funkčný na všetkých stupňoch. Je potrebné skontrolovať funkčnosť vykurovania aj klimatizácie ak je k dispozícií. Motor na voľnobehu musí bežať v stabilných otáčkach bez kolísania. Samozrejmosťou je skontrolovať množstvá náplní v motore a chladení. Je vhodné mať zo sebou aj mechanika, ktorý posúdi prípadné sporné veci, kde si bežný človek nemôže byť úplne istý.

Čo sa dokumentácie týka, je vhodné kupovať vozidlo, u ktorého je jasná história majiteľov. Ešte zaujímavejšia je servisná história, ktorá môže byť formou servisnej knižky alebo záznamov o servise. Samozrejme kupujete staršie vozidlo, takže nemôžeme čakať úplnú históriu, ale minimálne o posledných servisných úkonoch by mali existovať záznamy.

V každom prípade doporučujem po kúpe vozidlo nechať obhliadnúť vo Vami vybranom servise a následne urobiť všetky potrebné úkony. Údržba vozidla sa Vám vráti na jeho spoľahlivosti. Defender je auto, na ktorom sa dá opraviť takmer všetko, ale čím lepší kus kúpite, tým viac a tým skôr si ho budete užívať. Všetky diely sú dostupné, väčšina aj z druhovýroby za pomerne priaznivé ceny takže nie je problém Defender pomerne efektívne úspešne servisovať.

20181205_101824

Land Rover Defender a jeho predchodcovia

Land Rover Defender, pôvodne nazývaný Land Rover Ninety a Land Rover One Ten, je už klasický britský off-road so štyrmi poháňanými kolesami vyvinutý v 80-tych rokoch z pôvodnej verzie Land Rover Series, ktorá bola uvedená na autosalóne v Amsterdame v apríli 1948. Jeho výroba bola ukončená po nepretržitých 67 rokoch 29. januára 2016, kedy posledný Land Rover Defender, s číselným označením H166 HUE, zišiel z výrobnej linky.
V januári 2018 bola vydaná špeciálna edícia Defender Works V8 s výkonom 400 koní a benzínovým motorom ako už názov napovedá s usporiadaním válcov do V a celkovým počtom valcov 8.
Model budúcej generácie s kódovým označením L663 bude úplne prepracovaný a predbežne bude mať dva rozmery rázvoru náprav.

rok 1983, značenie One Ten a Ninety
Land Rover s podvozkom na vinutých pružinách bol predstavený v roku 1983 ako “Land Rover One Ten” a v roku 1984 bol pridaný “Land Rover Ninety” – čísla predstavujúce príslušné rázvory náprav v palcoch. Číslo bolo napísané číselne a vozidlá tiež nosili označenie nad mriežkou chladiča, ktoré sa čítali” Land Rover 90 “alebo” Land Rover 110 “.

rok 1989, značenie Defender 90 a 110
V roku 1989 bol model Land Rover tretím modelom značky paralelne s ďalšími dvoma modelmi Discovery a Range Rover. Aby sa zabránilo možnému zmätku, od modelového roku 1991 boli premenované tieto modely na “Defender 90” a “Defender 110” tak aby Land Rover bolo iba označením výrobcu vozidla. Značenie sa vpredu premietlo ako “Defender” pričom na zadnej časti bolo presné označenie “Defender 90” alebo “Defender 110”. Najnovší model, od roku 2007 do roku 2016, stále obsahoval priestor nad radiátorom pre znak, ale ten už bol ako ste si mohli všimnúť prázdny a namiesto toho znak “Land Rover” bol vypísaný cez celú prednú hranu kapoty prostredníctvom veľkých individuálnych 3D písmen, v súlade s modelmi Discovery a Freelander. V zadnej časti bol nový štýl znaku “Defender” s podčiarknutím “swoosh”. Na týchto posledných modeloch nie sú žiadne znaky, ktoré by definovali veľkosť rázvoru daného vozidla, čo však ani nedávalo zmysle, pretože to bolo zjavné pri pohľade zboku (znalci aj na prvý pohľad zozadu).

rok 1989, značenie Defender 130
127-palcový (3,226 mm) rázvor náprav Land Rover 127, dostupný od roku 1985, sa vždy predával s názvom značeným číselne. Po prijatí názvu Defender sa stal “Defenderom 130″, aj keď rázvor náprav zostal nezmenený (127”).

rok 1994, Severoamerická špecifikácia (NAS)
Severoamerická špecifikácia (NAS) Defender 110 predávaná v modelovom roku 1993 priniesla znak nad mriežkou chladiča “Defender”, zatiaľ čo model NAS Defender 90 predávaný v modelových rokoch 1994 až 1997 mal znak “Land Rover” na mriežke chladiča. Defender NAS tiež preniesol zliatinovú tabuľku na zadnú časť v pôvodnom štýle Series s textom “Defender 110” alebo “Defender 90” pod logom Land Rover a jedinečným výrobným číslom sériovej výroby vozidla.

Ako sa Defender stal Defenderom

Výroba modelu, ktorý sa teraz nazýva Defender, začala v roku 1983 ako Land Rover 110, čo odrážalo dĺžku rázvoru náprav 110 palcov (2800 mm). Land Rover 90, s rozmerom 93 palcov (2.362 mm) a Land Rover 127, s rozmerom 127,2 palca (3,226 mm), čoskoro následovali.

Odlíšenie vozidiel od roku 1983 a modifikácie voči predchádzajúcim vozidlám Series III
Celkovo nie je zložité rozlíšiť vozidlá po roku 1983 od Series III. Celková dĺžka kapoty, revidovaná mriežka a montáž vysunutých častí blatníkov nad širšími nápravami sú najvýraznejšie zmeny viditeľné na prvý pohľad. Spočiatku konzervatívne inžinierske oddelenie trvalo na tom, že Land Rover bol dostupný aj s čiastočným systémom pohonu 4WD, ktorý je známym derivátom vyrábaným od roku 1949. Systém čiastočného pohonu sa však nedarilo predávať a od roku 1984 bol preto rýchlo zrušený a ani neskôr už nebol dodávaný.

Modernizácia sa týkala týchto oblastí:

Špirálové pružiny ponúkajú lepšie vlastnosti aj komfort ako listové pruženie
Systém trvalého pohonu všetkých kolies od modelu Range Rover s dvojstupňovou prevodovkou a uzamykateľným stredovým diferenciálom
Modernejší interiér a sedadlá
Vyššie jednodielne čelné sklo
Nová séria postupne výkonnejších a moderných motorov
110 bol uvedený do prevádzky v roku 1983 a 90 nasledoval v roku 1984. Od roku 1984 boli namontované sťahovateľné okná (modely Series a veľmi skoré 110-tky mali posuvné delené okná) a 2,5-litrový naftový motor s výkonom 68 koní (51 kW). Tento bol postavený na predchádzajúcom motore s objemom 2,3 litra, ale mal modernejší systém vstrekovania paliva, ako aj vyšší zdvihový objem. Verzia s nízkou kompresiou 3,5-litrového motora V8 Range Rover zlepšila mala najvyšší výkon, ale aj výrazne vyššiu spotrebu paliva. Táto jednotka bola spočiatku k dispozícii v 110 so štvorstupňovou prevodovkou Range Rover LT95 s integrálnou prevodovkou a vákuovo ovládaným uzáverom diferenciálu, neskôr v spojení s päťstupňovou prevodovkou “Santana”.

V tomto období už bol Land Rover na trhu ako súkromné ​​rekreačné vozidlo. Zatiaľ čo základné verzie 4×4 a dodávkové vozidlá boli ešte stále pracovné vozidlá, ďalšie už boli predávané ako viacúčelové rodinné vozidlá s vylepšeným interiérom a pohodlnejšími sedadlami. Táto zmena sa odrazila v spoločnosti Land Rover, ktorá začala už zavedenú prax v automobilovom priemysle – každým rokom prichádzali zmeny a zlepšenia modelov s cieľom prilákať nových zákazníkov respektíve motivovať existujúcich majiteľov k výmene vozidla. Medzi tieto zmeny patrili rôzne vonkajšie štýlové grafiky, zavedenie nových možností, ako boli rádio-kazetové prehrávače, zliatinové kolesá, systémy, ako aj príslušenstvo, ako boli nosiče, rámy, koše atď. Prechod z listových pružín na vinuté pruženie bol kľúčovou súčasťou úspechu nového modelu. Ponúkal vylepšenú schopnosť v teréne, vyššiu nosnosť, lepšiu ovládateľnosť a výrazne vyšší komfort samotnej jazdy.

Land Rover 127

Land Rover zaviedol od roku 1983 do tretice vozidlo s rozmerom rázvoru náprav 127,2 palca (3,226 mm), ktoré bolo navrhnuté tak, aby vyhovovalo väčším a ťažším zaťaženiam ako typ 110. Tzv. “Land Rover 127” určené na ťažšie pracovné, ako aj vojenské využitie. V štandardnej podobe je to štvordverový šesťmiestny off-road, pozostávajúci z prednej polovice z klasickej kabínovej 4 dverovej 110 a zadnou časťou vysokokapacitnej 110 (typ High Capacity – HCPU). Logika spočívala v tom, že to umožnilo pracovnému tímu aj jeho vybaveniu prípadne materiálu, aby sa prepravovalo v jednom vozidle spolu. Táto 127 mala užitočné zaťaženie vyše 1,4 tony, v porovnaní s 1,03 tony užitočného zaťaženia 110 a 0,6 tony u modelu 90.

Model Land Rover 127 bol vyrábaný na špeciálnej výrobnej linke a všetko začínalo ako 110 4 dverový podvozok. Ten bol potom rozrezaný na dva kusy a 43 palcové medzikusy (432 mm) ďalšej dĺžky podvozku boli privarené predtým, než boli dve pôvodné polovičky zvarené dokopy. Tieto modely nedostali svoje vlastné vyhradené označenie ako ostatné dva modely, namiesto toho použili rovnaké znaky kovovej mriežky, ako sa použili na modeloch Series III 109 V8, kde bolo označenie “Land-Rover”. 127 bol bežným základom pre prechod na špecializované použitie, ako sú mobilné dielne, sanitné vozidlá, požiarne vozidlá a nákladné plošiny. V Južnej Afrike Land Rover ponúkal aj verziu 127 so sedadlami pre 15 osôb. Takisto bola verzia ponúkaná ako holý podvozok, len s prednou časťou karosérie a deliacou stenou, pre ľahkú konverziu na špeciálne verzie.

Aké zmeny sú na Pume oproti starším modelom (od roku 2007)

20181101_131110

Na jar roku 2007 došlo k sérii zmien Defendera, z ktorých väčšina bola vykonaná s cieľom splniť emisné a bezpečnostné predpisy. V podstate sa zmeny dotkli celého vozidla a vznikla verzia, ktorá z praktického pohľadu a univerzálneho využitia získavala najviac bodov u zákazníkov zameraných na univerzálnosť použitia. V prvom rade bolo pozitívnou zmenou použitie 6 stupňovej prevodovky vhodnejšej na jazdy pri vyššej rýchlosti, ale zároveň aj systém vykurovania a klimatizácie vozidla bol výrazne účinnejší hlavne pri jazdách v zimných podmienkach.  Antikorózna ochrana sa zlepšila a napríklad také dvere prestali trpieť koróziou na rozhraní ocele a hliníka… Negatívnou zmenou bolo vypustenie 9 miestnej verzie a zavedenie 7 miest kvôli legislatíve. Toľko prakticky pohľad. Fakty uvediem nižšie…

Mechanika vozidla

Najväčšou mechanickou zmenou bola hnacia jednotka a prevodovka. Motor Td5 bol nahradený motorom DuraTorq spoločnosti Ford (motor Puma), ktorý bol postavený v továrni v Dagenhamu, čím sa stal Td5 posledným motorom Land Rover, ktorý bol vyrábaný v továrni v Solihull. Zvolený motor bol z rodiny ZSD, čo je verzia 2,4-litrovej štvorvalcovej jednotky, ktorá sa tiež používa vo veľmi úspešnom rade Ford Transit. Systém mazania a konštrukcie motora bol prispôsobený na použitie vo vlhkých a prašných podmienkach a udržiaval mazanie funkčné aj pri extrémnych uhloch v teréne. Úroveň výkonu zostáva rovnaká pri 122 k (91 kW), ale s nižšou špičkou výkonu pre ťažné účely aj lepšie zrýchlenie vozidla. Výkon krútiaceho momentu vzrástol z 300 Nm na 359 Nm vďaka namontovaniu turbodúchadla s premenlivou geometriou lopatiek. Tým motor dodáva vyšší krútiaci moment než Td5, od 1500 ot/min do 2000 ot/min. Motor je spojený s novou šesťstupňovou prevodovkou. Prvý prevodový stupeň je nižší než predchádzajúca prevodovka pre lepšie ovládanie pri nízkych otáčkach, zatiaľ čo najvyššia šiesta rýchlosť je určená na zníženie hluku a spotreby paliva pri vysokých rýchlostiach pri jazdách po asfaltových komunikáciach.

Interiér a súvislosti

20181101_140357

Ďalšie veľké zmeny boli v interiéri. Usporiadanie palubnej dosky originálu 110 od roku 1983 (ktoré bolo zase veľmi podobné tomu, ktoré bolo použité na Series III od roku 1971) bolo nahradené prístrojovou doskou s plnou šírkou a rôznymi ukazovateľmi. Prístroje pochádzajú z Discovery 3 a niektoré stredové panely pochádzajú z Ford Transit. Zatiaľ čo niektoré interiérové ​​prvky z časti britského Leylandu – z ktorých niektoré sa datujú do sedemdesiatych rokov 20. storočia – boli nakoniec upustené, prístroje zo stĺpika riadenia (pochádzajúce z Mk.1 Austin Metro) ako aj spínač zapaľovania (z prístavu Morris) z predchádzajúceho interiéru zostali. Nový vykurovací a ventilačný systém zlepšil výkon odhmlievania a vykurovania čo bol pomerne najvýraznejší vplyv na praktické používanie vozidla.

Iné zmeny interiéru boli v usporiadaní sedadiel. Legislatíva z Európskej únie vylučuje sedadlá smerujúce smerom dovnútra (sedenie bokom), ktoré sa používajú v zadnej časti predchádzajúcich vozidiel Land Rover. Defender 2007 nahradil štyri sedadlá smerujúce dovnútra dvoma sedadlami smerujúcimi dopredu. Tým sa Defender 90 stal štvormiestnym vozidlom (zníženým zo šiestich alebo siedmich) a Defender 110 sedemmiestny (znížený z deviatich miest). Tým sa Defender dostal do súladu so svojimi konkurentmi, ktorí toto rozmiestnenie používali už mnoho rokov. Nový model bol predstavený na šasi 110 – “utility”. Toto bola päťdverová karoséria, ale najzadnejšie sedadlá boli odobraté a zadné bočné panely zostali bez okien a vyrábalo sa päťdverové vozidlo so zaisteným nákladom.

Exteriér vozidla

20181101_132346

Jediné vonkajšie konštrukčné úpravy boli menšie zmeny detailov. Kapota bola pretvorená lisovaným výbežkom, aby nový, vyšší motor mohol zapadnúť do pozície motora pri dodržiavaní bezpečnostných predpisov pre chodcov (vypuklina kapoty smerom hore). Tým sa tiež vyhlo potrebe prepracovať vaňu motora kvôli umiestneniu nápravy. Nová palubná doska a systém vetrania si vyžadovali odstránenie výrazných ventilačných klapiek pod čelným sklom, ktoré boli od 50. rokov minulého storočia charakteristické pre staršie úžitkové modely Land Rover. Zatiaľ čo boli klapky vypustené, lisovanie priedelov zostalo rovnaké, takže obrysy, kde by boli pôvodné klapky, sú stále prítomné. Dvere pre cestujúcich a zadné nakladanie boli prepracované tak, aby sa znížila korózia a galvanická reakcia medzi hliníkom a oceľovým plechom. Všetky ostatné panely si zachovali rovnaký tvar a štýl, ktorý nadšenci považujú za “ikonický”.

Zmeny od roku 2012
Hlavnou zmenou pre modely v roku 2012 bola inštalácia iného motora od radu motorov Ford Duratorq. Ford rozhodol z dôvodov nákladov nezmeniť 2,4-litrový motor, ktorý bol zavedený v roku 2007, aby splnil budúce emisné normy Euro V, a preto bol motor nahradený motorom ZSD-422, v podstate 2.2-litrovým variantom toho istého motora. Hoci objem znížili, tak jednotke zostali nezmenené výkony a krútiace momenty a bola použitá rovnaká šesťstupňová prevodovka. Motor prvýkrát obsahoval filtrovanie tuhých častíc na Defendri.

Soft-top verzia

Jedinou ďalšou zmenou bolo opätovné zavedenie strechy typu “soft-top” na bežný trh. To bola populárna voľba pre Land Rover Series, ale zavedením Defender bol odsunutý iba na špeciálnych zákazníkov a armádnych kupujúcich. Land Rover uviedol, že táto možnosť bola vrátená späť vďaka spätnej väzbe od zákazníkov. Posledný Defender, soft-top “90”, odišiel z výrobnej linky Solihull v piatok 29. januára 2016 o 9:22.

Budúcnosť po roku 2016

Viaceré zdroje informujú, že nahradenie Defendera má byť spustené v roku 2018/2019. Zhodou okolnosti fabrika Land Rover / Jaguar bola postavená na Slovensku a výroba Defendera je plánovaná práve u nás na Slovensku…

2020-Land-Rover-Defender

Vývoj motorov pre Defender a predchádzajúce modely

rok 1981, vývoj motora 2.5
Originál 110 z roku 1983 bol k dispozícii s rovnakým motorom ako vozidlá radu Series III, ktoré nahradil, a to benzínové a naftové motory s objemom 2,25 litra a benzínová jednotka V8 s objemom 3,5 litra, aj keď malý počet 3.2-litrov V8 bol taktiež vyrobený a dodaný na trh. V roku 1981 boli motory s objemom 2,25 l modernizované z troch na päť uložení kľukového hriadeľa v rámci príprav na plánované zvýšenie objemu a výkonu motora. Päť ložisková verzia bola známa ako 2,3 liter aj keď fyzický objem nebol zmenený.

Verzia naftového 2,5 litrového motora, ktorá produkuje 68 koní (51 kW), bola predstavená v 110 a novo prichádzajúcom 90. To bola novšia verzia 2,25-litrovej jednotky, vybavená novým zariadením na vstrekovanie paliva a revidovanou hlavou valcov pre tichší, hladší a efektívnejší chod. Rozvodový remeň nahradil staršiu rozvodovú reťaz motora. Napriek týmto zlepšeniam bol motor v porovnaní s konkurenciou nedostatočne výkonný.

rok 1986, motor benzín 2.5
V roku 1985 boli modernizované benzínové jednotky. Bol predstavený zväčšený štvorvalcový motor. Tento motor s výkonom 83 koní (62 kW) zdieľa rovnaký blok aj chladiaci systém (rovnako ako ostatné pomocné komponenty motora) ako naftová jednotka. Na rozdiel od naftového motora, tento nový 2,5-litrový benzínový motor si zachoval vačkový hriadeľ poháňaný reťazou svojho predchodcu. Súčasne bol v 90. rokoch k dispozícií aj motor usporiadania V8 s výkonom 114 koní (85 kW), v podstate po prvýkrát bol výrobcom do krátkeho rázvoru Land Rover umožnený motor usporiadania V8. Model V8 v obidvoch modeloch bol teraz spojený s úplne novou päťstupňovou manuálnou prevodovkou LT85.

rok 1986, motor Diesel Turbo 2.5
Rok 1986 zaznamenal zlepšenie motorov tak, aby zodpovedali pokročilejším ponukám japonských konkurentov v danom časovom období. Motor “Diesel Turbo” bol zavedený v septembri, ľahko preplňovanou verziou existujúcej 2,5-litrovej nafty s niekoľkými zmenami, ktoré vyhovujú vyšším výkonom, vrátane prepracovaného kľukového hriadeľa, piestov potiahnutých teflónom a modifikovaných výfukových ventilov. V rámci inovácie bol osadený chladiaci ventilátor s ôsmimi lopatkami spolu s olejovým chladičom motorového oleja. Zmeny pre turbodiesel boli udržiavané čo najmenšie, aby sa automobil stal predajným na tradičných exportných trhoch Land Roveru po celom svete.

Všetky motory s 2,5-litrovým benzínovým a dieselovým turbom zdieľali rovnaké odliatky a ďalšie komponenty, ako sú ventilové a chladiace diely, ktoré umožňujú ich výrobu na tej istej výrobnej linke. Diesel Turbo produkoval výkon 85 koní (63 kW), čo je 13% nárast nad atmosférickým nasávaním a 31,5% nárast krútiaceho momentu až na 203 N⋅m pri 1800 ot / min. Vonkajškom sa turbodieselové vozidlá líšili od ostatných modelov iba tým, že v ľavom blatníku dostali mriežku na nasávanie vzduchu, aby dodávali chladný vzduch turbodúchadlu. Skoré turbodieselové motory získali povesť nižšej spoľahlivosti. Revidovaný blok a vylepšené ložiská boli zavedené v roku 1988 a re-navrhnutý odvzdušňovací systém v roku 1989. Tieto riešenia do značnej miery vyriešili problémy s motorom, ale motory zostali (podobne ako veľa iných turbodieselov) náchylné na poruchu, ak bola ich údržba zanedbávaná. To sa stávalo hlavne pre to, že bola očakávaná spoľahlivosť rovnaká ako u konštrukčne jednoduchších starších motorov, kde aj závažné zanedbávanie údržby nemalo taký výrazný vplyv na spoľahlivosť pohonných jednotiek.

Súčasne s uvedením motora Diesel Turbo bol modernizovaný motor V8. Výkon bol zvýšený na 134 koní (100 kW) a karburátory SU nahradili modely firmy Zenith, ktoré boli použité na predchádzajúcich modeloch V8.

Nové vozidlá s modernejšími motormi, prevodovkami aj interiérmi odvrátili obrovský pokles predaja, ku ktorému došlo v osemdesiatych rokoch minulého storočia (pokles o 21%, na rozhraní 1980-1981). Tento rast bol hlavne na domácom britskom trhu a v Európe. U trhov ako Afrika, Austrália a Blízky Východ sa výrazne zlepšenia nedostavili – Land Rover nebol imúnny voči zlej reputácii spôsobenej nespoľahlivosťou, ktoré postihli aj zvyšok britského Leylanda, ktorého spoločnosť Land Rover bola ešte stále súčasťou. Na týchto trhoch japonské vozidlá, ako napríklad Toyota Landcruiser a Nissan Patrol, postupne prevzali to, čo bolo Land Roveru už desaťročia lukratívnym exportným trhom. Medzitým spoločnosť sama prijala modernejšie postupy, ako napríklad používanie marketingových kampaní na prilákanie nových zákazníkov. Výroba bola zjednodušená, pričom väčšina rozdrobených satelitných tovární vo West Midlands, ktoré vyrábali pre Land Rover boli zatvorené a celá výroba sa priniesla do továrne Solihull, ktorá bola následne rozšírená.

V záujme maximalizácie predaja v Európe spoločnosť Land Rover zriadila divíziu špeciálnych vozidiel (Special Vehicles), ktorá spracúvala konverzie, úpravy a obmedzené verzie objemu výroby. Prevažná časť divízie sa týkala výstavby špeciálov pre britské a európske spoločnosti, ktoré často zahŕňali aj prestavby so šiestimi kolesami, ale boli tu realizované aj viac nezvyčajné projekty, ako napríklad stavba obojživelného Land Rover 90, ktorú spoločnosť použila ako súčasť sponzorstva Cowes Week od roku 1987 do roku 1990. Divízia špeciálnych projektov tiež riešila špecializované vojenské kontrakty, ako bola realizácia armádnych flotil vozidiel.
rok 1990, motor 200Tdi
Najväčšia zmena pre Land Rover prišla koncom roka 1990, kedy vznikol Land Rover Defender namiesto Land Rover 90 alebo 110. To bolo preto, že v roku 1989 spoločnosť predstavila model Discovery, vyžadujúc pôvodný Land Rover názov. Discovery tiež mal nový turbodieselový motor, 200Tdi. Tento bol taktiež voľne založený na existujúcom 2,5-litrovom turbodúchadle a bol postavený na tej istej výrobnej linke, ale mal moderné zliatinové hlavy valcov, zlepšené preplňovanie turbodúchadlom, medzichladič stlačeného vzduchu a priame vstrekovanie nafty. Zachoval sa blok, kľukový hriadeľ, hlavné ojničné ložiská a ďalšie doplnky ako mal Diesel Turbo. Odvzdušňovací systém obsahoval filter odlučovača oleja na odstránenie oleja zo vzduchu v systéme, čím sa nakoniec vyriešila hlavná slabosť Diesel Turbo, ktorá nasávala svoj vlastný olej. 200Tdi produkoval výkon 107 koní (80 kW) a krútiaci moment 264 N⋅m, čo bolo takmer o 25% zlepšenie na motore, ktorý nahradil (aj keď bol motor montovaný v Defenderoch mierne odladený od pôvodnej špecifikácie Discovery 111 koní (83 kW) v dôsledku zmien súvisiacich s polohou turba a smerovaním výfukových plynov).

Tento motor konečne umožnil Defenderu pohodlne cestovať pri vysokých rýchlostiach, ako aj rýchle ťahanie bremien v kopcoch, pričom je prevádzka vozidla ešte stále veľmi hospodárna. Kombinácia výkonu a hospodárnosti Tdi však znamenali, že prevzal prevažnú časť predaja. Výnimkou boli britská armáda a niektorí komerční operátori, ktorí naďalej kupovali vozidlá s 2,5 litrovým dieselovým motorom s atmosférickým nasávaním (v prípade armády to bolo preto, že Tdi nebolo dodávané s 24 V generátorom). Malý počet Defenderov s benzínovým V8 bolo predaných používateľom v krajinách s nízkymi nákladmi na palivo alebo tam, kde bola potrebná čo najväčšia sila.

rok 1990, model Defender 130
Spolu s motorom 200Tdi bol názov 127 zmenený na “Land Rover Defender 130”. Rázvor zostal rovnaký, išlo iba o “upratanie” v názvoch modelov. Ešte dôležitejšie je, že 130 nebolo už postavené z “rež a zváraj” 110-tky, ale boli to špecializované podvozky postavené od nuly ako vezia 130. Podvozok si zachoval rovnakú základnú konštrukciu ako modely 90 a 110, ale bol vyhotovený s dlhším rázvorom náprav.

rok 1994, motor 300Tdi
V roku 1994 došlo k ďalšiemu vývoju motora Tdi, na verziu 300Tdi. Hoci model 200Tdi bol veľkým krokom vpred, bolo to v podstate prepracovanie starého dieselového motora s turbodúchadlom, ktoré prijalo systém priameho vstrekovania. Na rozdiel od toho bol 300Tdi prakticky nový motor, a to napriek rovnakému objemu, a Defender aj Discovery mali motory v rovnakom výkonovom stave, 111 koní (83 kW), 264 Nm.

rok 1998, motor Td5
V roku 1998 bol Defender vybavený úplne novým 2.5-litrovým, päťvalcovým in-line turbodieselovým motorom, označeným ako Td5. Tdi nedokázal splniť nadchádzajúce emisné normy Euro III, takže Td5 nahradil Tdi ako jedinú dostupnú pohonnú jednotku. Motor používal elektronické riadiace systémy a vyrobil 122 koní (91 kW) pri 4850 ot / min, o 11 koní (8 kW) viac ako Tdi, so zlepšeným priebehom. Tradiční ľudia kritizovali elektronické systémy nasadené v celom vozidle, ale obavy, že by sa vozidlu nedarilo v extrémnych podmienkach, sa ukázali ako úplne nepodložené.

rok 2002, motor Td5
Pre modelový rok 2002 boli v motore Td5 vykonané ďalšie úpravy, ktoré pomáhajú splniť čoraz prísnejšie emisné predpisy. Model “XS” bol predstavený v roku 2002 ako najvyššia špecifikácia a balík “County” sa mohol dodať na každý model v zostave. Modely XS sú vybavené mnohými “luxusnými” funkciami, ako sú vyhrievané čelné sklá, vyhrievané sedadlá, klimatizácia, ABS a trakčná kontrola aj sedadlá z kožených materiálov. Zároveň boli vykonané ďalšie zlepšenia detailov, vrátane stredovej konzoly, zdokonaleného osvetlenia prístrojov a dostupnosti predných elektrických okien prvýkrát na Defenderi.

rok 2007, model 2007 – Puma, motor 2.4 liter
Od jari 2007 došlo k sérii zmien Defendra, z ktorých väčšina bola vykonaná s cieľom splniť emisné a bezpečnostné predpisy. Najväčšou zmenou bola hnacia jednotka. Motor Td5 bol nahradený motorom DuraTorq spoločnosti Ford (motor Puma), ktorý bol postavený v továrni v Dagenhamu, čím sa stal Td5 posledným motorom Land Rover, ktorý bol vyrábaný v Solihull. Zvolený motor bol z rodiny ZSD, čo je verzia 2,4-litrovej štvorvalcovej jednotky, ktorá sa tiež používa vo veľmi úspešnom rade Ford Transit. Systém mazania a konštrukcie motora bol prispôsobený na použitie vo vlhkých a prašných podmienkach a udržiaval mazanie funkčné aj pri extrémnych uhloch v teréne. Úroveň výkonu zostáva rovnaká pri 122 k (91 kW), ale s nižšou špičkou výkonu pre ťažné účely aj lepšie zrýchlenie vozidla. Výkon krútiaceho momentu vzrástol z 300 Nm na 359 Nm vďaka namontovaniu turbodúchadla s premenlivou geometriou. Tým motor dodáva vyšší krútiaci moment než Td5, od 1500 ot/min do 2000 ot/min. Motor je spojený s novou šesťstupňovou prevodovkou. Prvý prevodový stupeň je nižší než predchádzajúca prevodovka pre lepšie ovládanie pri nízkych otáčkach, zatiaľ čo najvyššia šiesta rýchlosť je určená na zníženie hluku a spotreby paliva pri vysokých rýchlostiach pri jazdách po asfaltových komunikáciach.

rok 2012, motor Puma 2.2 liter
Hlavnou zmenou pre modely v roku 2012 bola inštalácia iného motora od radu motorov Ford Duratorq. Ford rozhodol z dôvodov nákladov nezmeniť 2,4-litrový motor, ktorý bol zavedený v roku 2007, aby splnil budúce emisné normy Euro V, a preto bol motor nahradený motorom ZSD-422, v podstate 2.2-litrovým variantom toho istého motora. Hoci objem znížili, tak jednotke zostali nezmenené výkony a krútiace momenty a bola použitá rovnaká šesťstupňová prevodovka. Motor prvýkrát obsahoval filtrovanie tuhých častíc na Defenderi. Či to je v rámci koncepcie sparťansky jednoduchého Defendera dobré, alebo zlé už nechám na indivuálne posúdenie každého jednotlivca. :)